Nedir?

BadUSB, yapabildiğim en basit anlatımla, donanımsal imkanlardan faydalanarak yapılan bir saldırı türü. USB üzerinden bağlanabilen ve belirli özelliklere sahip bir donanım, içindeki gömülü kod yeniden programlanarak insan arabirim aygıtı (klavye) gibi çalıştırılabiliyor. Böylece hedef sistemde, USB bağlantı noktası haricinde bir yere (mesela klavye) dokunmaksızın çok hızlı (saniyede ~300 adet) klavye tuşlaması yapılabiliyor, zararlı yazılım yüklenebiliyor, sistemde kontrol sağlanabiliyor.

Bu post, yukarıda bahsettiğim saldırı türünü gerçekleştirmek amacıyla yaptığım BadUSB’nin nasıl yapıldığını anlatacak. Öncesinde ise şunları belirtmem gerek: BadUSB’yi yaparken YouTube Seytonic kanalının yaptığı Arduino devresinden örnek aldım ve kendime göre değiştirdim.

Seytonic projesi switch’le aktifleşen text script’leri çalıştırıyor. Bu tarz script yazımı ve yazılanları okuması daha kolay. Siz anahtar kelimelerle text dosyaları oluşturuyorsunuz; Arduino ise bir nevi tercüman gibi satırları okuyor, tercüme edip uyguluyor. Örneğin:

DELAY 400

GUI d
DELAY 400

GUI r
DELAY 400
STRING CMD
DELAY 400
ENTER
DELAY 400

STRING CD %TEMP%
DELAY 400
ENTER

STRING NOTEPAD
DELAY 1000
ENTER

Ben bu şekilde direktif script’leri yazıp Arduino’nun okuyup işlemesini beklemek yerine, istediklerimi gerçekleştirecek Arduino C kodunu yazıp donanıma gömdüm. Belki gelecekte yukarıdaki gibi direktif script’leri ile çalışan Arduino C kodunu da projenin GitHub deposunda paylaşırım.

Malzemeler ve Bağlantı Diyagramı

Kendinize bir BadUSB yapabilmeniz için gereken asıl donanım Atmel MEGA32U4 (ATMega32U4) mikrodenetleyicisi (aynı özelliklere sahip başka mikrodenetleyiciler de olabilir). Bu mikrodenetleyici, en basit tabirle, bilgisayar tarafından insan arabirim aygıtı (klavye) olarak algılanıyor ve kolay erişilebilir harika bir geliştirme kartı olan Arduino Pro Micro üzerinde yer alıyor. Ayrıca Atmel MEGA32U4 (ATMega32U4) mikrodenetleyicisini taşıyan başka geliştirme kartları da (Arduino Leonardo) kullanılabilir! Atmel MEGA32U4 (ATMega32U4)‘ün datasheet’ini okumak insanın ufkunu açabilir. :)

 • Arduino Pro Micro
 • Micro SD Kart Adaptörü
 • Micro SD Kart
 • 4’lü DIP Switch
 • Breadboard
 • M-M Jumper Kablolar (8 adet)

Arduino ProMicro BadUSB

1. Micro SD Kart Adaptörü → Arduino Pro Micro

 • GND → GND (Mavi)
 • VCC → VCC (Yeşil)
 • MISO → 14 (Sarı)
 • MOSI → 16 (Turuncu)
 • SCK → 15 (Kırmızı)
 • CS → 10 (Kahverengi)

2. DIP Switch → Arduino Pro Micro

 • 1 → 6
 • 2 → 7
 • 3 → 8
 • 4 → 9
 • 1, 2, 3, 4 → GND (Siyah)
 • 1, 2, 3, 4 → RST (Gri)

Gri renkle görsterdiğim 1, 2, 3, 4 → RST (Gri) bağlantısı, reset tuşu gibi çalışıyor. DIP switch tarafında takılı olduğunda Arduino’nun GND ve RST bağlantı noktaları switch’e ulaşmadan kısa devre olur ve Arduino kapanır, çıkarıldığında yeni açılmış gibi çalışmaya başlar. Bu şekilde olmazsa her switch değiştirmede BadUSB’yi USB portundan söküp yeniden takmak gerek. RESET butonu yapsam daha güzel olacaktı lakin şimdilik bu şekilde M-M jumper kabloyu söküp takarak resetleme işlemi gerçekleştiriyorum. Bunu şu şekilde kullanıyorum: RST bağlantısını (Gri Jumper) takıp switch değiştiriyorum, bağlantıyı çıkarınca Arduino baştan başlıyor ve yeni ayarladığım switch’e atanmış kodlar çalışıyor. Her switch değiştirmede gri jumper’ı takıp söküyorum. Yalnızca DIP switch tarafındaki gri renkle gösterilen RST jumper ucunu söküp takmak yeterli. Üstteki Arduino RST bağlantısı hep bağlı.

Nasıl Kullanıyorum?

Arduino Pro Micro’nun hafızası 28KB. Yazdığım firmware bu hafızaya sığıyor lakin yapmak istediğim extra işlemler için yeterli değil. Micro SD kart bağlı ama içinden dosya okuma yapabiliyorken içine yazma işlemi yapamıyorum. Ben de her iki yönde dosya aktarımı ve hedef sisteme program kurulumu yapabilmek için harici USB/HDD bağlantısı imkanı verecek programlama yaptım.

Şunları yapabiliyor:

 • Harici USB Bellek/HDD içinden dosya okuyup hedef sisteme yazma.
 • Harici USB Bellek/HDD içindeki programı hedef sistemde çalıştırma.
 • Hedef sistemden almak istediğim veriyi harici USB Bellek/HDD içine kopyalama.

Peki nasıl?

 • Harici bir USB/HDD bulun, harfini çok kullanılmayan bir harfle güncelleyin (W:, Z: vb.).
 • İçine .bat, .ps1 dosyaları oluşturup onları BadUSB ile harici USB/HDD içinden çalıştırın.

Örnek olarak, ‘0000’ DIP switch durumu için, harici USB/HDD içinden hedef sisteme netcat.exe kopyalayıp saldırgana reverse shell açan bir payload dosyası (netcat-payload.bat) oluşturup depoya ekledim. Çalışması için harici USB/HDD içinde netcat-payload.bat ile birlikte netcat.exe de yer alması gerekiyor. netcat.exe de gene depoda /assets/exe/ dizini içinde yer alıyor (overlock makinesi ayağınıza geldi). netcat-payload.bat içindeki IP ve PORT kısımlarını kendinize göre ayarlamayı ihmal etmeyin.

Dikkat!

Arduino ile Keyboard.println() fonksiyonu kullanarak hedef sisteme karakter dizisi/string göndermek istersek (Keyboard.println("program_ismi/exe");) dikkat etmemiz gereken bir şey var! Arduino, onu yeniden programlarken, bilgisayar klavyesinde bastığımız tuşları, bizim yazdığımız gibi (Amerikan klavye dizilimi hariç) görmüyor. Örneğin, sisteme bağlandığında nokta (.) yazmasını sağlamak için benim sistemimde (TR-Q) noktayı (.) slash (/) karakteri olarak programlamam gerek. Bunu yaparken de Arduino’nun ASCII karakter tablosunu baz aldığını düşünmeyin zira almıyor. Teensy, Arduino Leonardo ve Micro kartları (belki başka kartlar da böyledir ama şimdilik bildiklerim bunlar) ASCII yerine Amerikan klavye dizilimini (American Keyboard Layout) baz alıyor. Bkz. Arduino Forum

Uluslararası Amerikan Klavye Dizilimi

Daha ayrıntılandıracak olursam şöyle:

Klavye, aslında üzerinde yazan karakteri/harfi (‘a’, ‘z’, ‘5’ vb.) işletim sistemine iletmez: Tuş basmasını iletir ama o tuşun nasıl yorumlanacağı işletim sisteminin dil ayarlarına bağlıdır. Örneğin, klavye der ki: Aşağıdan yukarı 3. sıra, soldan 2. tuş basıldı. Pek çok klavyede bu dizilimdeki tuş ‘a’ karakteridir ve işletim sistemi dil ayarlarına bakarak bunu ‘a’ olarak algılar. Peki Arduino kartını sisteme bağladığımda hedefte ‘ö’ veya ‘ç’ karakterlerini yazdırmasını istersem? Bunun için benim sistemimde (TR-Q), alttan 2. sırada yer alan, M karakterinin sağındaki ‘ö’ ve ‘ç’ tuşlarını değil, ‘ö’ için ‘<’, ç için ‘>’ şeklinde kaynak kod içi karakter dizisi/string yazımı yapmam gerek. Özetle şunu yapın:

 • Klavyenize bakın ve hedef sistemde yazdırmak istediğiniz karakterin klavyenizdeki fiziksel yerini bulun.
 • Aynı tuş fiziksel yer olarak uluslararası Amerikan klavye düzeninde (yukarıdaki görsel) hangi karaktere denk geliyorsa kendi klavyenizde o karakterin tuşuna basın.

Benim sistemimde (TR-Q), BadUSB ile Keyboard.println() fonksiyonu kullanarak ‘.’ yazdırmak için ‘/’, ‘ö’ yazdırmak için ‘<’, ‘ç’ yazdırmak için ‘>’ vb. şeklinde kaynak kod içi karakter dizisi/string programlamam gerek.

Belki gelecekte Keyboard.println() fonksiyonu içindeki karakter dizilerini/stringleri TR-Q’dan US-International klavye dizilimine tercüme eden bir programı da projenin GitHub deposunda paylaşırım. Siz yazarsanız lütfen gönderin, depoya ekleyeyim.

Başka?

Yukarıda donanım planını paylaştığım BadUSB ile yapacağınız işlemler için gereken standart program kalıbını projenin GitHub deposuna ekledim. switch içindeki caseleri keyfinizce modifiye ederek 16 farklı script çalıştırabilirsiniz (4’lü DIP switch, ikilik tabanda (0 - 1) 2 üzeri 4’ten 16 farklı script çalıştırılabilmesine imkan tanıyor). Arduino IDE ile kaynak kodu düzenleyip Arduino Pro Micro’yu güncelleyin. Hepsi bu.

Aşağıdaki kehtapot‘a veya ahtapedi‘ye (ahtapot ve kedi birleşimi bir modern zaman canavarı, GitHub maskotu: Octocat) tıklayarak kaynak kodlara erişebilirsiniz.

BadUSB GitHub

Kaynak Kod Deposu